Szkoła Letnia - Archangielsk 2018 (relacja z wyjazdu)

W czerwcu 2018 r. już po raz drugi mieliśmy okazję zorganizować dla naszych Słuchaczy wyjazd na Międzynarodową Letnią Szkołę Języka Rosyjskiego w Archangielsku. Północny Federalny Uniwersytet im. Łomonosowa, który jest naszym oficjalnym partnerem obchodził w tym roku 10-ą, jubileuszową edycję Szkoły. Tym bardziej nam miło, że zostaliśmy przez organizatorów przywitani tak ciepło. Cieszy nas także fakt, że Letnia Szkoła w Archangielsku budzi tak duże zainteresowanie wśród Kursantów i wszystkich miłośników wypraw Rasputina.

______________________________________________________________________________________________________

Zjawiliśmy się w Archangielsku w zupełnie nowym składzie. Tylko jedna osoba z naszej grupy brała udział w Szkole w zeszłym roku. Międzynarodowa Szkoła Letnia skupia osoby wszelakich narodowości, o wielu profesjach i zainteresowaniach, wiek nie ma znaczenia! Dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcą porzeszać swoją znajomość języka rosyjskiego na różnych poziomach zaawansowania. Idea Szkoły - to dwutygodniowy intensywny kurs prowadzony przez wykładowców Uniwersytetu w trzech grupach w zależności od poziomu znajomości języka. Uczestnicy przydzielani są do grup na podstawie testu. Organizatorzy codziennie planują ok. 5-6 godzin lekcyjnych zajęć, a każdą grupą opiekuje się dwóch nauczycieli: młodszy i starszy stażem, dzięki czemu można poznać różne techniki i metodykę nauczania. Dodatkowo, po zajęciach stacjonarnych, czeka nas kolejnych kilka godzin z językiem rosyjskim, ponieważ oprócz programu szkoleniowego każdy Uczestnik otrzymuje program kulturalny i może aktywnie brać udział w wydarzeniach, które proponuje miasto/Uniwersytet.

Jak wspomnieliśmy, z ramienia Szkoły Rasputin uczestniczyliśmy w Szkole Letniej w Archangielsku już po raz drugi, dlatego jeśli chcielibyście dowiedzieć się o Uniwersytecie SAFU, samym mieście, jego głównych punktach, pysznych restauracjach, przysmakach, plusach i minusach wskazanych naszym subiektywnym okiem - zapraszamy do opisu wyjazdu Rasputina z roku 2017, gdzie znajdują się ciekawostki i wszystkie wskazówki techniczne: TUTAJ (rozwiń).

Porównując tegoroczny i poprzedni pobyt, możemy z całą pewnością stwierdzić, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Poziom nauczania pozostaje niezmiennie wysoki, wykładowcy są zawsze przygotowani do zajęć, otwarci na wszelkie sugestie. Zajęcia mają zarówno zaplanowany charakter, tzn. bazują na tekstach, zadaniach, filmach, prezentacjach, jak i zawierają "spontaniczną" część, jaką są np. konwersacje, czy scenki rodzajowe, dlatego też pozwalają ćwiczyć każdy aspekt języka, począwszy od mówienia na czytaniu skończywszy.

Uniwersytet stara się, aby naukę połączyć z możliwością poznania atrakcji turystycznych Archangielska i okolic. Małyje Korieły, czyli skansen architektury drewnianej to stały punkt programu, który i w tym roku zrealizowaliśmy. Położone za miastem hektary lasu, drewniane domy, młyny i cerkwie pozwalają poznać prawdziwą historię Pomorja. Pojechaliśmy również do Siewierodwińska, miasta o charakterze wojskowym, gdzie budowane są łodzie podwodne z napędem jądrowym. Mieliśmy okazję zwiedzić tam Muzeum Krajoznawcze i posłuchać historii o najmroczniejszych, podwodnych tajemnicach Federacji Rosyjskiej:) Wycieczka planowana była z dużym wyprzedzeniem, ponieważ do miasta można dostać się tylko posiadając specjalne zezwolenie. Nam się udało, a że Siewierodwińsk położony jest nad samym Morzem Białym - nóżki też zamoczyliśmy, choć temperatura nie sprzyjała:) 

Przebywaliśmy w Archangielsku akurat w czasie, kiedy rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, dlatego też mogliśmy przekonać się jak kibicują Rosjanie. I tak naprawdę, największe oblężenie kluby przeżywały, kiedy grała właśnie Rosja, choć futbol wcale nie jest sportem narodowym. Byliśmy na każdym meczu naszej polskiej zbornej i w zasadzie w restauracji było pusto. Mecze innych reprezentacji również nie cieszyły się powodzeniem wśród mieszkańców Archangielska, za to drużyna Staszka to już zupełnie inna historia:)

W trakcie pobytu czas spędzaliśmy zdecydowanie aktywnie: byliśmy w filharmonii na koncercie z okazji białych nocy (niezmiennie nie dają spać:)); na corocznym festiwalu teatrów ulicznych, który w tym roku nie zachwycił; w klubie turystycznym, w którym opowiedziano nam o Pomorzu i jego historii; na wieczorze z autorem staroruskich i współczesnych bajek; na krótkiej wycieczce w Nowodwińsku, gdzie mieszkają wolontariusze Uniwersytetu, itd., itp. Oczywiście, nie zabrakło i mniej formalnych spotkań: z tańcami i najpyszniejszym północnym jedzeniem:)

Nasza lektorka, Karolina Przytulska, która jest wykładowcą języka polskiego na Uniwersytecie w Archangielsku miała okazję przeprowadzić w Bibliotece Głównej prezentację i swego rodzaju pogadankę o Polsce, pt. Прекрасная Польша. Przedstawiła w niej nie tylko "suche" fakty z punktu widzenia położenia czy też historii, ale także wiele ciekawostek, o których wiedzą po prostu tylko Polacy. Ptasie mleczko i konkursy z gadżetami z Polski zaskoczyły gości i umiliły wieczór. Było i pysznie i śmiesznie. W spotkaniu uczestniczył także Pan Marcin Granosik, Prezes łódzkiej firmy Textilimpex Sp. z o.o., który z kolei opowiedział o aspektach współpracy i rozwoju biznesu na płaszczyźnie polsko-rosyjskich powiązań rynkowych. Z relacji Karoliny i Pana Marcina wynika, że pytaniom i brawom nie było końca - znaczy успех:)

W Szkole Letniej w edycji 2018 oprócz przedstawicieli Polski, wzięli udział również Uczestnicy z Francji, Norwegii, Danii, USA, Hiszpanii, a nawet Ghany. Nadal podtrzymujemy, że wyprawa do Archangielska to wspaniała przygoda i możliwość poznania wielu ludzi oraz kultur. A do tego, to dwa tygodnie intensywnej nauki języka rosyjskiego, zarówno na zajęciach, jak i poza nimi.

Bardzo dziękujemy organizatorom za tak ciepłe przyjęcie. Pani Lubow Zarubina, Maksim Martynov, Alina Opiakina i wszyscy pracownicy działu międzynarodowego są absolutnie wspaniali. Dziękujemy także Pani Wiktorii Sobolewej za rosyjsko-polskie porozumienie serc:) Czekamy w Polsce!

To był cudowny czas. Haniu, Aniu, Elu, Agato, Jacku, Marcinie - спасибо огромное!!!:)

W przyszłym roku po raz trzeci jedziemy do Archangielska, więc pamiętajcie o urlopie w czerwcu 2019! Jechać mogą wszyscy, wszyscy, wszyscy. Szczegóły TUTAJ (rozwiń).

AKTUALNOŚCI

Zapraszamy na kursy w semestrze zimowym 2020/2021
WAKACJE Z ROSYJSKIM 2020
Zapisy - semestr letni 2020

Klienci o nas

Najbardziej podoba mi się to, że zajęcia przebiegają w małych grupach,  dzięki czemu są intensywne i lektorka maksymalnie wykorzystuje czas na  zajęciach, tyle się dzieje, że nie mam czasu się nudzić. Polecam
Lidia Jakubczyk
Polecam Rasputina, spędziłem tam dwa lata i bez problemu zdałem egzamin na  certyfikat Puszkina. Bardzo fajna szkoła, super klimat. Na pewno nauczą Cię  tu języka.
Dariusz Majchrzak
Na zajęciach nie ma czasu na nudę, są intensywne, mamy małą grupę, więc  praktycznie non stop mówimy i to co dla mnie najważniejsze: wynoszę z zajęć  tyle wiedzy, że nauka w domu w ogóle mnie nie angażuje.
Aneta Szymczak
Uczę się w tej szkole 2 rok, w tym roku przystępuje do certyfikatu, bez  stresu. Lektorka wie co robi, materiały, z których korzystamy na zajęciach  są przemyślane i przygotowane w taki sposób, aby szybko zapamiętać  słownictwo. Jak dla mnie bombowa szkoła.
Rafał Królikowski
Jak tu nie polecić szkoły, w której zajęcia odbywają się w małych grupach,  nie można wywinąć się od odpowiedzi, a na zajęciach trzeba cały czas gadać i  tylko po rosyjsku, bo lektorka nie odpuszczać Super miejsce, polecam!!!
Aneta Szczepaniak
Bardzo podobają mi się materiały wykorzystywane na zajęciach. Korzystamy ze  słowników tematycznych, co ułatwia szybkie zapamiętywanie słów.
Edyta Hoffer
Zajęcia prowadzone są przez świetną, zaangażowaną lektorkę z dużym  doświadczeniem. Na zajęciach jest wszystko: i konwersacje i gramatyka, a  wszystko to w wypośrodkowanej dawce, dzięki czemu zajęcia są ciekawe. Super  Rasputinie, oby tak dalej
Joanna Kazimierczak
Świetna szkoła, indywidualne podejście, kompetentni lektorzy i fantastyczna  atmosfera!  Polecam!
Kuba Kubicki
Najlepsza szkoła językowa z jaką miałam kiedykolwiek do czynienia. Trafiłam do niej potrafiąc się jedynie przedstawić (po rosyjsku). A teraz? Z ogromną niecierpliwością i chęcią przygotowuję się do certyfikatu!
Klaudia Szymańczyk

Partnerzy

rosyjski łódź